Festive Maxine 34x0,01ct 534-034-KK
Sormuksen koko:
Sormuksen koko-opas
Sormuksen koko
Halkaisija
Ympärysmitta
Miten valitsen oikean kokoisen sormuksen?
1. Omistat entuudestaan sormuksen ja tiedät sen koon.
2. Omistat entuudestaan sormuksen, mutta et tiedä sen kokoa.
3. Et omista entuudestaan sormusta, etkä tiedä omaa kokoasi.
Tarkimman mitan saat mittauttamalla sormen kultasepänliikkeessä. Voit käyttää myös luovuutta oman sormen ympärysmitan selvittämiseen. Esimerkiksi käyttämällä nauhaa tai leikkaamalla paperista n. 3mm leveän soiron, jonka kiepautat sormen ympäri ja merkkaat kynällä kohtaamispisteen ja taas sen oikaistessa mittaat viivoittimella ympärysmitan.
Sormuksen koot taulukossa. Halkaisija ja vastaava ympärysmitta (mm).
Halkaisija Ympärysmitta
15,0 mm 47,1 mm
15,5 mm 48,7 mm
16,0 mm 50,2 mm
16,5 mm 51,8 mm
17,0 mm 53,4 mm
17,5 mm 55,0 mm
18,0 mm 56,5 mm
18,5 mm 58,1 mm
19,0 mm 59,7 mm
19,5 mm 61,2 mm
20,0 mm 62,8 mm
20,5 mm 64,4 mm
21,0 mm 65,9 mm
21,5 mm 67,5 mm
22,0 mm 69,1 mm
22,5 mm 70,7 mm