Siirry sisältöön

Ostoskori

Ostoskorisi on tyhjä

Miesten rannekello osta netistä

Osta miesten kellot netistä

Miesten rannekellot

Hovisepät-verkkokauppa tarjoaa laajan valikoiman laadukkaita miesten kelloja, jotka sopivat jokaiseen tarpeeseen ja tilanteeseen. Rannekello on usein miehen ainoa koru, joten sen laatuun kannattaa panostaa. Kello voi olla merkityksellinen lahja miehelle eri merkkipäivinä, toimien sekä tyylikkäänä asusteena että muistutuksena antajastaan. Laadukas kello on kestävä ja kaunis, sukupolvelta toiselle kulkeva arvostettu esine.

Olemme toimineet kellojen ystävien luottokauppiaana jo vuodesta 1960 alkaen. Toimimme kaikkien edustettujen korkeatasoisten tuotemerkkien virallisena jälleenmyyjänä. Varmistaaksemme turvallisen ostokokemuksen, kaikki miesten kellot toimitetaan nopeasti, vakuutettuina ja veloituksettomasti. Lisäksi tarjoamme mahdollisuuden rannekkeiden veloituksettomaan lyhentämiseen ja kellon paketoimiseen lahjaksi.

Tuoteselain

Lajittelu

793 tuotetta

Tissot Visodate 39
Tissot Visodate 39
Tissot Visodate 39
Tissot Chrono L
Tissot Chrono L T116.417.16.052.01 Alennushinta395,00 €
Tissot Chrono L
Tissot Chrono L T116.417.16.092.00 Alennushinta395,00 €
Tissot Chrono L
Tissot Chrono L T116.417.16.052.00 Alennushinta395,00 €
Tissot Chrono L
Tissot Chrono L T116.417.16.042.00 Alennushinta395,00 €
Tissot Chrono L
Tissot Chrono L T116.417.11.042.00 Alennushinta445,00 €
Tissot Chrono L
Tissot Chrono L T116.417.11.092.00 Alennushinta445,00 €
Tissot PRX T137.410.11.421.00
Tissot PRX T137.410.11.421.00 Alennushinta395,00 €
Tissot Chrono L
Tissot Chrono L T116.417.11.052.00 Alennushinta445,00 €
Hamilton Jazzmaster Open Heart 40mm H32675101
Certina DS-8 Gent 40mm C045.410.16.041.00
Certina DS-8 Gent 40mm C045.410.16.091.00
Certina DS-8 Gent 40mm C045.410.22.031.00
Hamilton Jazzmaster Open Heart 42 H32705560
Tissot PR 100, 40mm T150.410.11.351.00
Hamilton Intra-Matic Chonograph H Mechanical H38429710
Hamilton Intra-Matic Chonograph H Mechanical H38429110
Hamilton Intra-Matic Chonograph H Mechanical H38429730
Hamilton Intra-Matic Chonograph H Mechanical H38429861
Hamilton Intra-Matic Chonograph H Mechanical H38429591
Hamilton Intra-Matic Chonograph H Mechanical H38429541
Hamilton Intra-Matic Chonograph H Mechanical H38429130

Minkä kokoinen miesten kello sopii ranteeseeni?

Miesten rannekellon koko ilmoitetaan yleensä kuoren halkaisijana millimetreissä (mm). Tavallisimmat miesten kellokoot sijoittuvat noin 36–43 millimetrin välille, mutta sopiva koko riippuu sekä ranteen koosta että omista mieltymyksistä. 36 mm tietysti on hillitty ja klassinen, 43 millimetriä on jo näyttävämpi ja sporttisempi rauta.

Pelkkä kuoren halkaisija ei kuitenkaan kerro kaikkea kellon istuvuudesta. Myös kuoren paksuus, rannekorvakkeiden pituus, rannekkeen rakenne ja kellotaulun mittasuhteet vaikuttavat siihen, miltä kello näyttää ja tuntuu ranteessa.

Kellon koko on ennen kaikkea maku- ja tyylikysymys. Pienempi kello luo hillitymmän vaikutelman, kun taas suurempi malli erottuu näyttävämmin. Paras tapa löytää itselle sopiva kellokoko on vertailla eri malleja ja sovittaa niitä omaan ranteeseen.

Automaattikello vai kvartsikello?

Miesten automaattikellot ovat kelloharrastuksen suola. Automaatit sopivat aidosta hienomekaniikasta ja mekaanisesta kellosta kiinnostuneelle. Käytännössä ranteen liikkeet vetävät kellon koneiston jouseen vetoa automaattisesti. Kvartsikello on puolestaan äärimmäisen luotettava, tarkka ja käytännöllinen, myös satunnaiseen käyttöön, sillä sen veto ei lopu samalla tavalla kesken jos kelloa ei pidetä pääsääntöisesti ranteessa. Käsin vedettävä kello puolestaan tarvitsee säännöllisen vedon antamisen pyörittämällä nupista, joka sekin voi olla jopa mukava perinteikäs rutiini josta saa hyviä fiiliksiä.

Sporttinen ulkonäkö ja vedenkestävyys ovat eri asioita

Jos aiot uida tai sukeltaa kellon kanssa, vertaa mallikohtaisia vesitiiviystietoja ja etsi vaihtoehtoja esimerkiksi sukeltajankelloista ja tarkista mallikohtaiset ohjeet. 

Merkkien ja koneistojen vertailua voit jatkaa ostajan oppaassa. Jos lahjakellon koko tai mallien erot askarruttavat, autamme verkkokaupan asiakaspalvelussa ja Vaasan myymälässä.