Siirry sisältöön

Ostoskori

Ostoskorisi on tyhjä

Kellorannekkeet osta netistä

Tilaa kellolle ranneke netistä

Kellorannekkeet

Tutustu verkkokaupassa laajaan kellorannekkeiden valikoimaamme. Kellorannekkeet jokaiseen makuun ja tarpeeseen, joilla päivität kellollesi uuden ilmeen vaivatta. Valikoimassamme runsaasti erilaisia laadukkaita nahkarannekkeita kelloihin, jotka sopivat niin klassisiin analogisiin kelloihin kuin moderneihin älykelloihin. Myös Apple Watch -kelloihin sopivalla adapterilla.

Olipa hakusessa sitten urheilullinen, tyylikäs tai arkinen ilme, täältä löydät varmasti sopivan rannekkeen. Jokainen ranneke on suunniteltu kestämään arjen rasitukset ja säilyttämään viehätyksensä pitkään. Hirsch rannekeet tarjoavat myös helpon pikakiinnitysmekanismin, joka mahdollistaa rannekkeen nopean vaihtamisen tilanteen tai mielialan mukaan ilman työkaluja.

Tuoteselain

Lajittelu

390 tuotetta

Certina DS+ musta nahkaranneke Default Title
Hirsch Vocem L Black kellon ranneke 41409050
Hirsch Vocem L Green kellon ranneke 41409040
Hirsch Vocem L Grey kellon ranneke 41409030
Hirsch Arne M Green kellon ranneke 0925090140
Hirsch Arne L Black kellon ranneke 0925090050
Hirsch Stone L Green kellon ranneke 0925044040
Hirsch Aristocrat M Brown kellon ranneke 03828110
Hirsch Boston L Blue kellon ranneke 01302080
Hirsch Duke S Beige kellon ranneke 01028390
Hirsch Duke M Light Blue kellon ranneke 01028183
Hirsch Duke M Orange kellon ranneke 01028176
Hirsch Duke L Orange kellon ranneke 01028076
Certina DS+ Tide tekstiiliranneke, musta C852023801
Hirsch Toronto M Grey kellon ranneke 12,00mm
Hirsch Siena M Black kellon ranneke 16,00mm
Hirsch Siena L Golden Brown kellon ranneke 18,00mm
Hirsch Siena L Black kellon ranneke 18,00mm
Hirsch Scandic L Brown kellon ranneke 18,00mm
Hirsch Robby L Black kellon ranneke 20,00mm
Hirsch Rally L Black kellon ranneke 18,00mm
Hirsch Rainbow M Royal Blue kellon ranneke 14,00mm
Hirsch Rainbow M Red kellon ranneke 12,00mm
Hirsch Pure L Blue kellon ranneke 20,00mm

Mikä kelloranneke sopii omaan kellooni?

Mittaa ensin kellon rannekorvakkeiden sisäväli eli rannekkeen kiinnitysleveys millimetreinä. Tämä mitta ei ole sama kuin kellon kuoren halkaisija. Voit tarkistaa leveyden myös vanhan rannekkeen kiinnityspäästä tai sen mahdollisesta kokomerkinnästä. Oikea kiinnitysleveys varmistaa, että uusi ranneke sopii kelloon turvallisesti ja siististi.

Tarkista rannekkeen pituus ja soljen leveys

Kellonrannekkeen sopiva pituus riippuu ranteen ympärysmitasta, kellon kuoren koosta sekä rannekkeen säätöreikien sijainnista. Valikoimamme HIRSCH-nahkarannekkeiden yleisimmät pituudet ovat:

  • S (100/60 mm): ranteen ympärys noin 13–16,5 cm
  • M (110/70 mm): ranteen ympärys noin 15–18,5 cm
  • L (120/80 mm): ranteen ympärys noin 17–21,5 cm
  • XL (120/100 mm): ranteen ympärys noin 19–23,5 cm

Mitat ilmoittavat rannekkeen pitkän ja lyhyen osan pituudet ilman kellon kuorta ja solkea. Tavallisin miesten nahkarannekkeen pituus on L (120/80 mm). HIRSCHin kokosuositukset perustuvat noin 40 mm miesten ja 30 mm naisten kellokuoreen, joten todellinen istuvuus vaihtelee kellomallin mukaan. Sopivaa kokoa valitessa kannattaa verrata mittoja myös vanhaan, hyvin istuvaan rannekkeeseen.

Jos haluat käyttää kellon alkuperäistä solkea, tarkista erikseen rannekkeen solkipään leveys. Nahkarannekkeet kapenevat usein kiinnityspäästä solkea kohti. Pikajousitapit helpottavat rannekkeen vaihtamista, mutta eivät sovellu kaikkiin kellomalleihin tai integroituihin rannekekiinnityksiin.

Nahka, kumi vai muu materiaali?

Nahkarannekkeen tuntuma ja paksuus vaikuttavat sekä ulkonäköön että siihen, miten ranneke taipuu ranteelle. Veden äärellä käytettäväksi valitse ranneke, jonka valmistaja on tarkoittanut kyseiseen käyttöön. Kellon vesitiiviys ei kerro nahkarannekkeen vedenkestävyydestä.

Valikoimaa voit jatkaa Hirsch-rannekkeisiin. Jos et ole varma kiinnityksestä, lähetä asiakaspalveluumme kellon tarkka malli ja kuva kiinnityksestä. Rannekkeen asentamisesta voit tiedustella myös kellosepän palveluista.